28. výročná konferencia priniesla zásadné zmeny aj v opätovnom prijímaní bývalých členov

Dňa 29. 6. sa konala 28. Výročná konferencia Základnej organizácie OZ KOVO VW SK v Martine. Kvôli preventívnym opatreniam proti šíreniu koronavírusu bola konferencia preložená z pôvodného dátumu 16.3. Odborárski delegáti  medzi sebou privítali aj hostí – Emila Machynu, predsedu OZ KOVO a Jaroslava Kopanicu, člena predsedníctva OZ KOVO.

Po voľbe komisií prišli na rad jednotlivé správy o celoročnej činnosti ZO OZ KOVO VW SK a OU Martin za rok 2019 a o plnení schváleného rozpočtu. Delegátom bola prednesená aj správa revíznej komisie. Po príhovore predsedu Branislava Chmúrneho prišlo na rad oboznámenie účastníkov s návrhom nového rozpočtu, ktorý má zabezpečiť riadne fungovanie základnej organizácie na celý rok 2020, prerokovávanie jednotlivých návrhov a jeho schválenie. Medzi dôležité body stretnutia patrilo aj predstavenie plánu práce výboru na rok 2020 a priority na najbližšie mesiace. Čenovia výboru zároveň predstavili svoj plán robiť výjazdové zasadnutia VZO OÚ Bratislava v Martine každý kvartál. Aj martinskí zamestnanci sú súčasťou rodiny Volkswagen a chceme poznať ich problémy a požiadavky. Výbor si tiež dal za úlohu pravidelné stretnutie signatárov memoranda skupiny AUTOMOTIVE, pravidelnú účasť predsedu ZO OZ KOVO VW SK na zasadnutiach rady predsedov komisie AUTOMOTIVE a zúčastňovanie sa na jednotlivých komisiách.

Cieľom konferencie bolo nielen informovať, ale dopracovať sa aj k niekoľkým dôležitým zmenám v zásadách hospodárenia, ktoré boli nutné z pohľadu najmä ekonomického zefektívnenia fungovania základnej organizácie.

Delegáti odsúhlasili riešenie benefitov pre nových členov, kde sa upresnila základná dĺžka členstva, po ktorej majú nárok na uplatňovanie benefitov, viazaných na dĺžku členstva.

K úpravám došlo aj pri odborárskej chate. Pre zefektívnenie jej chodu bola bola účastníkmi odhlasovaná zmena v cene za 1 noc pre členov a ďalšie ubytované osoby z pôvodných 10 € na 15 €. Členovia ZO OZ KOVO VW SK si však budú môcť spätne požiadať o refundáciu 5€/noc z Fondu na rekreáciu a to prostredníctvom tlačiva v kancelárii odborov alebo na webstránke www.odboryvolkswagen.sk. Nárok na refundáciu za každú noc strávenú na chate budú mať iba členovia a ich priami rodinní príslušníci. Pre ostatných návštevníkov chaty, ktorí sa s nimi ubytujú je cena 15 €/noc. Zmena nastala aj v pravidlách vyplácania príspevkov z Fondu na rekreáciu, nakoľko doposiaľ to bolo možné len každý druhý rok. V prípade odborárskej chaty to však bude každý rok a pri každom ubytovaní v tomto zariadení, teda aj niekoľkokrát ročne. Navyše majú členovia možnosť uplatniť si na Oddelení sociálnych služieb pre toto zariadenie aj rekreačný poukaz.

Významnou zmenou, ktorú odsúhlasili delegáti konferencie je aj zmena pravidiel pri prijímaní žiadostí o opätovný vstup do ZO OZ KOVO VW SK. Od 29.6. sa zrušilo pravidlo tzv. „generálny pardon“ platný do 31.12.2019. Výbor vzal do úvahy všetky okolnosti, ktorým boli zamestnanci VW vystavovaní uplynulé mesiace: nárast neistoty aj pocit nedostatočného zastupovania druhými odbormi, obavy o pracovné miesta, narastajúce podmienky garancie pracovných miest, ako aj finančné dopady „koronakrízy“ a rozhodol sa umožniť opätovný vstup všetkým bývalým členom, ktorí sa rozhodnú pre funkčné a stabilné odbory s automatickým započítaním dĺžky ich predchádzajúceho členstva automaticky a bez časového obmedzenia. Zamestnanec, ktorý bol 10 rokov členom ZO OZ KOVO VW SK a pred konsolidáciou prestúpil do druhých odborov, prípadne vystúpil z odborov úplne a má záujem vrátiť sa ako plnohodnotný člen do ZO OZ KOVO VW SK  tak nebude musieť nič platiť za zarátanie predchádzajúcej dĺžky členstva  a môže využívať aj výhody, ktoré sa viažu práve na jej dĺžku. Ide pritom o rôzne finančne zaujímavé benefity a jednorázové príspevky.

Základná organizácia OZ KOVO VW SK má ambíciu byť silným a bezpečným partnerom pre všetkých zamestnancov a naplno hájiť ich záujmy.