Memorandum o vzájomnej spolupráci v automobilovom priemysle, vzájomnej podpore a spoločnom postupe v oblasti kolektívneho vyjednávania.

V žilinskom Dome odborov vo štvrtok, 25.1.2018, podpísali predsedovia základných organizácií Odborového zväzu KOVO, pôsobiacich v troch najväčších slovenských automobilkách, spolu s podpredsedníčkou Rady OZ KOVO a zároveň zástupkyňou sekcie automotive v tomto zväze, Monikou BENEDEKOVOU, Memorandum o vzájomnej spolupráci, podpore a spoločnom postupe v oblasti kolektívneho vyjednávania.

Predsedovia Milan MINÁRECH (Základná organizácia OZ KOVO PCA Slovakia v trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia s.r.o.), Branislav CHMÚRNY (Základná organizácia OZ KOVO Volkswagen Slovakia v spoločnosti Volkswagen Slovakia, a.s. Bratislava) a Miroslav CHLÁDEK (Základná organizácia OZ KOVO KIA Žilina v KIA Motors Slovakia, spol. s r.o. Žilina) ako štatutári svojich základných organizácií týmto oficiálnym krokom deklarujú intenzívnejšie spojenie a užšiu kooperáciu kováckych odborov v jednotlivých automobilových fabrikách, ako tomu bolo doposiaľ. Zároveň – ako prví signatári – plánujú vyzvať aj ďalšie základné organizácie OZ KOVO z oblasti automotive, aby sa k tejto iniciatíve pridali.

Najväčší odborový zväz na Slovensku – OZ KOVO – má v súčasnosti takmer 400 základných organizácií a pôsobí v rôznych odvetviach hospodárstva, počnúc strojárstvom, hutníctvom, elektrotechnickým či sklárskym priemyslom, zastupuje tiež zamestnancov vo verejnej doprave, v bytovom hospodárstve či v hasičskom a záchrannom zbore.

„Odborový zväz KOVO vníma špecifiká, ako aj význam automobilového priemyslu pre ekonomiku Slovenska i zamestnanosť. Aj z tohto dôvodu vytvorilo OZ KOVO komisiu automotive ako platformu pre diskusiu a užšiu kooperáciu základných organizácií v tomto odvetví. V rámci diskusie v komisii následne vznikla aj iniciatíva troch základných organizácií, pôsobiacich  priamo v automobilkách, prehĺbiť svoju spoluprácu v kolektívnom  vyjednávaní a vzájomnú koordináciu podpisom Memoranda“  – povedala podpredsedníčka OZ KOVO Monika BENEDEKOVÁ.

Cieľom memoranda je tiež užšia spolupráca medzi jeho signatármi v otázkach sociálnej a mzdovej politiky v automobilovom priemysle, ktorý je už niekoľko rokov ťahúňom ekonomiky na Slovensku a prebiehajú v ňom najdynamickejšie zmeny.

Tie sa netýkajú len rastúceho dopytu po kvalifikovanej pracovnej sile a jej aktuálneho  nedostatku, ale aj problematiky zahraničných zamestnancov, príplatkov za prácu v noci, rastúcej konkurencie, ale aj fluktuácie zamestnancov, no najmä nárastu platov v kontexte prebiehajúcich kolektívnych vyjednávaní – či už na úrovni podnikovej alebo odvetvovej.

Aktuálne prebieha podnikové kolektívne vyjednávanie v žilinskom závode KIA, minulý rok sa uskutočnilo vo Volkswagene a v najbližších dňoch čaká aj odborárov v trnavskej automobilke Peugeot Citroën Slovakia. Signatári chcú pomôcť aj mladším, menej skúseným odborovým kolegom v iných fabrikách, kde boli odbory založené len nedávno, s prípravami na kolektívne vyjednávanie, s právnymi otázkami i špecifikáciou jednotlivých bodov kolektívnych zmlúv.

„Prichádzame s touto aktivitou v čase kolektívnych vyjednávaní v najväčších slovenských automobilkách, kde pracuje veľké množstvo ľudí, ktorých záujmy zastupujeme. Chceme rozvíjať vzájomnú spoluprácu na princípoch vzájomnej dôvery a podpory, ktorá je v rámci celého automobilového priemyslu omnoho silnejšia, než samostatné odbory vo svojich závodoch. Sila odborov spočíva v ich spájaní a celoslovenskom pôsobení, nie v trieštení. Už v minulosti sme boli svedkami toho, ako mnoho odborárskych členských základní vyjadrovalo podporu zamestnancom a odborárom v podniku, v ktorom prebiehalo kolektívne vyjednávanie, prípadne štrajk. Teraz sme tomu dali oficiálnu formu. My, zúčastnení, pôsobíme všetci v tom istom priemysle, vieme aké má problémy a špecifiká. Preto si užšou kooperáciou a komunikáciou vieme poradiť a pomôcť“, vyhlásili predsedovia základných organizácií.

Doposiaľ základné organizácie pôsobili separátne každá vo svojom podniku, no vo vzájomnom prepojení vidia väčšiu silu. Z jednotlivých bodov memoranda vyplýva, že pôjde o inovatívne partnerstvo v automobilovom priemysle, postavené na vzájomnej výmene informácií a skúseností, ktoré môžu slúžiť ako podklady pre kolektívne vyjednávanie ostatných účastníckych strán. V prípade záujmu pôjde aj o spoločnú koordináciu v kolektívnych vyjednávaniach. Jednotlivé strany vyjadrili v bodoch memoranda ochotu spolupracovať v rámci spoločných programov, projektov, aktivít na ktorých sa podieľajú. Zároveň chcú participovať na tvorbe a realizácii takých iniciatív, ktoré vyústia do zlepšenia sociálnych podmienok zamestnancov spoločností KMS, PCAS a VW SK, ako aj ďalších podnikov, pôsobiacich v automobilovom priemysle.

Spolupráca bude rozvíjaná na pravidelných stretnutiach a dohodnuté formy spolupráce sa budú realizovať v súlade s demokratickými princípmi, ako aj stanovami OZ KOVO a v súlade s legislatívou SR.