STANOVISKO K VYJADRENIAM MINISTRA PRÁCE

Ako signatári Memoranda o spolupráci sme odborovými zástupcami zamestnancov vo všetkých slovenských automobilkách. V automobilke KIA sme jedinou odborovou organizáciou, v PSA PEUGEOT CITROËN Slovakia sme absolútnou majoritnou odborovou organizáciou a v ďalších dvoch automobilkách máme plne funkčné základné organizácie s neustále sa zvyšujúcim počtom nových členov.

So znepokojením sme si vypočuli tlačové vyhlásenia nového Ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, v ktorých zaútočil na postavenie odborov a spochybňuje ich dostatočnú reprezentatívnosť a súčasť tripartity. Plne podporujeme stanovisko Konfederácie odborových zväzov, ktorej sme riadnymi členmi. KOZ má mandát od odborových zväzov na vyjednávanie. Účasť v tripartite je daná práve reprezentatívnosťou. Existuje minimálna stanovená hranica na to, aby bola organizácia dostatočne reprezentatívnou na to, aby bola súčasťou tripartity a rokovala s vládou. Je nielen stanovená zákonom, ale zároveň viazaná rôznymi medzinárodnými dohodami.

Radi by sme pánovi ministrovi pripomenuli, že reprezentatívnosť je téma, ktorá sa dá jednoducho aplikovať aj na politických stranách. Prečo v parlamente nemáme strany, ktoré vo voľbách získali menej ako 5%? Pretože máme zákonom stanovené určité podmienky reprezentatívnosti. Politická strana nového ministra získala v posledných voľbách 8,24%. Aj napriek tomu minister hovorí, že zastupuje všetkých zamestnaných ľudí na Slovensku. U odborárov, ktorí sú súčasťou tripartity je to rovnaké. Hovoriť o zmenách v rokovaní tripartity znamená porušenie medzinárodných dohôd a zákona.

Ministrovi by sme radi pripomenuli, že zástupcovia Konfederácie odborových zväzov netrvali na SUME minimálnej mzdy, ale na dodržaní zákona, ktorý je platný. Z tohto zákona vychádza jej výpočet. Pokiaľ akýkoľvek minister dokáže zákon meniť a ohýbať ako sa mu to práve hodí, v tom prípade zákon nemá zmysel. A to je v demokratickej krajine neprípustné.

Radi by sme tiež pripomenuli, že bez ohľadu na toto bezprecedentné vyhrážanie sa zamestnancom, nielen združeným v odboroch, ale aj zastupovaných odbormi, našim hlavným presvedčením je, že kto chce robiť pre ľudí, robí to z vlastného presvedčenia. Toto je náš cieľ nielen v sfére automotive. To sa týka všetkých spomínaných dvoch miliónov zamestnaných ľudí na Slovensku, ktorých chce minister pripraviť o to, čo im už zo zákona patrí.

Podpísaní členovia Memoranda o spolupráci:

Milan Minárech- ZO OZ KOVO PCA Slovakia

Miroslav Chládek – ZO OZ KOVO KIA ŽILINA