Tlak verejnosti a odborov prinútil politikov zmeniť rozhodnutie

Politici to v tomto období nemajú ľahké. O tom nik nepochybuje. V demokratických voľbách im ľudia zverili rozhodovanie o krajine a toto rozhodovanie má priame dopady na kvalitu života každého jedného z nás.

O to dôležitejšie je robiť akékoľvek krízové opatrenia v čase boja proti koronavírusu bez zbrklosti a uvedomiť si, koho každého a akým spôsobom môžu obmedziť, či dokonca ohroziť. Rozhodnutia musia byť rýchle, no musia byť aj múdre. A práve tu je potrebné radiť sa s množstvom odborníkov a zástupcov skupín, o ktorých sa rozhoduje.

Minulý týždeň vláda ohlásila schválenie zmien v Zákonníku práce, ktoré budú mať priamy dopad na zamestnancov. A to v situácii, kedy skutočne nik, ani zamestnávatelia netušia, čo bude. Tieto zmeny boli vyslovene škodlivé, najmä nútenie ľudí odpracovať si až 400 hodín v priebehu nasledujúcich 12-tich mesiacov. Proti tejto, aj iným zmenám sme sa ostro ohradili, nakoľko o všetkom vláda rozhodovala extrémne rýchlo, bez akejkoľvek predchádzajúcej komunikácie so zástupcami odborových organizácií na Slovensku.

Od nástupu novej vlády sa Konfederácia odborových zväzov snažila o rokovanie, no vláda odbory úplne odignorovala. Až po vyvinutí tlaku zo strany KOZ, najväčšieho odborového zväzu KOVO, základných odborových organizácií a priamo zamestnancov v nich organizovaných k rokovaniu s odborármi napokon došlo a vláda od tejto plánovanej zmeny upustila. Konečne niekto pustil pracujúcich k rokovaciemu stolu a vypočul si argumenty aj druhej strany, nie len zamestnávateľov.

Každá vláda vždy nadviazala sociálny dialóg s odbormi na Slovensku, bez ohľadu na svoje zloženie, či politické presvedčenie. S odbormi sa vždy dohadovali kolektívne zmluvy vyššieho stupňa a konzultovali sa aj prípadné legislatívne zmeny, ktoré by mali dopad na zamestnancov.  Aj toto je významná funkcia odborov, ktoré sa často namiesto vďaky stretávajú s kritikou a to aj zo strany zamestnancov. Mnohí si neuvedomujú svoju silu aj voči politikom, ak sú organizovaní v odboroch. Odbory nie sú pre zamestnancov iba silou v podniku pri zastupovaní ich záujmov pred samotnými zamestnávateľmi. Odbory reálne dokážu hýbať aj legislatívou. Toto je posolstvo, ktoré si našťastie zamestnanci uvedomili aj v tomto prípade. Tlak zo strany odborov mal opäť zmysel. A ďakujeme všetkým vám, ktorí sa aktívne zapájate. Bolo, je a bude to dôležité.

Situácia s koronavírusom sa týka všetkých nás. Je potrebné držať spolu a v prípade, aký nastal aj tentokrát dokázať vyvinúť tlak aj na politikov. Aby ani v budúcnosti nedochádzalo k situáciám, že sa „O NÁS ROZHODNE BEZ NÁS“.