VIETE O TOM, ŽE POLITICI SA VÁS BOJA? A MAJÚ SA AJ ČOHO. VYUŽITE KONEČNE SVOJU SILU!

Ako občianska spoločnosť sme obdivuhodní, dokážeme sa zomknúť a pomôcť v situáciách, ktoré nám nie sú ľahostajné. Pomoc slabším, či rôzne zbierky sú na Slovensku úspešné a ukazujú ako hlboko v sebe máme zakorenenú ľudskosť. Prečo nemáme rovnakú súdržnosť pokiaľ ide o nás samotných, o najzraniteľnejšie skupiny akými sú zamestnanci, dôchodcovia, či rodiny s malými deťmi? Patríte medzi nich? Alebo sa to týka členov vašej rodiny?

Tohtoročná jar je iná ako mnohé pred ňou. Nerastie iba tráva a kvety, ale aj ceny potravín, energií, nehnuteľností, rekordne rastie inflácia a s tým súvisí aj nárast všetkých životných nákladov. Jediné, čo nie a nie narásť sú mzdy.  Už dnes si môžete dovoliť za tú istú sumu menej ako pred rokom. Ak sa do toho v tak náročnej spoločenskej situácii, poznačenej ešte aj dva roky trvajúcimi protipandemickými opatreniami, či vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou zapoja ešte aj nešťastné, alebo nekompetentné rozhodnutia politikov, zhorší to život úplne každému. Séria zlých rozhodnutí vlády za posledné dva roky má na svedomí nielen zhoršenie životnej úrovne zamestnancov, ale aj prehĺbenie chudoby.

Prečo by politici neznížili minimálnu mzdu z pôvodnej úrovne 60% priemernej mzdy v SR na 57%? Prečo by nezdanili a nezaťažili odvodmi aj 13-ty a 14-ty plat? Prečo by nezrušili zastropovanie dôchodkového veku? Veď sa hádam nechcete v 70-ke nudiť doma na dôchodku. Hajde do roboty! Prečo by to neurobili keď môžu? A oni môžu, pokiaľ im to budete tolerovať a dovoľovať. Lebo veria tomu, že ľudia sa nepostavia za zlepšenie svojich životných podmienok. Jediné, z čoho má každý politik strach ste vy. Strach, že jedného dňa stratíte trpezlivosť, že vás už neučičíkajú sladké reči, populizmy, alebo príliš komplikované odborné argumenty, pri ktorých dúfajú, že im nebudete rozumieť. Každému politikovi vyhovuje, keď sa neozvete, lebo ste príliš zaneprázdnení každodennou snahou prežiť. Hovorí sa tomu novodobé otroctvo.

Kedy sa chcete ozvať? Keď už bude štátna kasa prázdna? Ak vám je to dnes jedno, lebo nemáte čas na také „panské huncúctva“ akým je napríklad vyjadrenie vlastnej nespokojnosti a solidarity so všetkými pracujúcimi, či dôchodcami, alebo rodinami na Slovensku, myslite na ďalšiu generáciu. Na svoje deti. Na ich perspektívu.

O tom, že sa to dá aj inak nás presviedčajú okolité štáty, kde to ľuďom nie je jedno. Francúzi, Španieli, Gréci, Nemci a ďalší Európania sú zvyknutí pustiť sa do štrajkov či protestov ak nesúhlasia s krokmi svojich nadriadených, alebo svojich vlád. Rastúce ceny energií a nedostatočné ekonomické opatrenia vyhnali do ulíc ľudí v mnohých krajinách. Do ulíc. Nie na sociálne siete. Ak hovoríme o občianskej spoločnosti, o skutočnej demokracii, tak tá nám leží pri nohách, stačí ju len zodvihnúť. Začať od seba. Nestačí rozprávať, alebo písať. Treba vstať a ísť. Pridať sa k ďalším a zavolať ďalších. Je správne zabojovať za to, čo si myslíme že je správne, alebo proti tomu, o čom sme presvedčení, že je nesprávne. Protest je ten najmierumilovnejší spôsob boja. Máte väčšiu silu ako politici, ktorým ste ich silu tiež dali do rúk vy v demokratických voľbách.

Za posledné dva roky sme prišli alebo prichádzame o mnoho vecí, ktoré boli dobré pre zamestnancov a chránili ich, alebo zlepšovali ich životnú úroveň. Zaslúži si zamestnanec pracujúci v noci, cez víkendy, alebo vykonávajúci prácu v sťaženom prostredí viac peňazí? Zaslúži si za takúto prácu príplatok? ÁNO! Zaslúži si každé euro. Pretože takýto zamestnanec si vie rovnako ako vy predstaviť stráviť čas plnohodnotnejšie, než v práci. Napríklad s rodinou. Majú slovenskí zamestnanci mzdy porovnateľné s priemerom EÚ? Nie. Sú hlboko pod priemerom. Ste spokojní so svojou mzdou? Vnímate čo sa deje s minimálnou mzdou, od ktorej sa odvíja výpočet mnohých príplatkov?

Zdajú sa vám opatrenia vlády na zmiernenie rastu cien energií a potravín dostatočné? Sme svedkami chaotického riadenia štátu s negatívnym dopadom na život každého občana. Zrejme okrem vyvolených. A propos, videli ste už niekedy bohatých ľudí štrajkovať? Peniaze daňových poplatníkov, teda nás všetkých boli nesystémovo míňané napríklad na „protipandemické opatrenia“. Za všetky spomenieme len vyhadzovanie spoločných peňazí do koša na „očkovaciu lotériu“. Bude to pokračovať kým sa nepostavíte do ulíc a neodkážete razantné DOSŤ!

Odborový zväz KOVO, spolu s KOZ SR a Jednotou dôchodcov na Slovensku aktuálne organizuje sériu protestných zhromaždení, ktorých cieľom je zastaviť sociálny úpadok Slovenska. Máte možnosť vziať to do svojich rúk a pridať sa k nám. Za seba, za svojich kolegov, svoje rodiny, za všetkých pracujúcich, za zlepšenie životnej úrovne vašich rodín, za vaše deti.

My budeme v uliciach a budeme za vás bojovať tak, ako to robíme každý deň aj na pracoviskách. Pridajte sa aj vy!

30.4.2022 v Žiline

7.5.2022 v Trnave

Viac informácií nájdete na www.ozkovo.sk