ŽIVOTNÉ NÁKLADY RASTÚ VŠETKÝM, PLATY LEN NIEKTORÝM. MÔŽEME SI ZA TO SAMI?

Kam smeruje slovenská ekonomika? Na Slovensku žije približne 600 tisíc ľudí pod hranicou príjmovej chudoby. Vyplýva to z výsledkov Štatistického úradu SR. Existujú vonkajšie ekonomické vplyvy, ktoré nevieme ovplyvniť a dokonca ani predpokladať. Jedným z nich je tohtoročný vojenský konflikt, ktorý priniesol celej Európe energetickú krízu. Reťazová reakcia na seba nenechala dlho čakať a inflácia dosiahla vo viacerých krajinách vrátane Slovenska dvojciferné číslo. Nárast platov však nie. Vláda neurobila žiaden zmysluplný krok na zníženie dôsledkov nárastu cien a to aj cien základných potravín. Ako do konca roka narastú domácnostiam ceny energií, to sú zatiaľ tiež iba odhady. Vieme však, že rásť budú a že pôjde tiež o dvojciferné čísla. Medzitým neustále utešene rastú ceny nehnuteľností a Európska centrálna banka zvýšila prvýkrát po jedenástich rokoch úrokové sadzby. Tie už zvyšujú aj jednotlivé banky. Žijeme len zlú dobu, alebo žijeme v nesprávnej krajine?

Poďme si porovnať priemerné platy v Európskej únii, ktorej sme všetci súčasťou, alebo inými slovami: Poďme sa pozrieť, koľko si toho môžeme kúpiť za rovnaký odpracovaný čas u nás na Slovensku a v iných krajinách. Priemerná mzda v EÚ je rozdielna. Najviac zarábajú zamestnanci v Luxembursku (5143 Eur), Dánsku a u našich susedov v Rakúsku, kde hrubý plat prevyšuje 4540 Eur. Ak ste sledovali spravodajstvo, určite vám neunikli nátlaky odborárov na rast platov a aj postupný nárast medzi rokmi 2020 až 2022. Hoci u nás mzda rástla veľmi rýchlo, čo sa nestretlo s pochopením zamestnávateľov, aj tak sme stále takmer na chvoste členských krajín EÚ. Nižšiu mzdu ako na Slovensku majú už len 4 štáty únie. Najmenej zarábajú Rumuni a Bulhari. Nad nimi je tesne Maďarsko a Litva a Slovensko je na neslávnom piatom mieste od konca. Ak sa dnes politici búchajú do hrude, aké úspechy sa im podarili, že sem smerujú ďalšie výrobné fabriky, každému, kto ovláda jednoduché počty, musí byť jasné prečo. Vybuduje nejaká značka nový výrobný závod radšej vo Švédsku s priemernou mzdou 4092 Eur, alebo na Slovensku s priemernou mzdou 1211 Eur?

Iste, sú aj krajiny, ktoré sú na tom horšie ako my, konkrétne štyri, ale my máme výbornú lokalitu a dostupnosť z hľadiska logistiky a niečo navyše, na čo môžeme byť ako krajina hrdí: Máme kvalitných, vzdelaných a skúsených zamestnancov. A ak sa na to pozrieme očami zamestnávateľa, máme ešte jeden neprekonateľný benefit. Držíme ústa a krok.

Hoci odborári dostali za posledné dva roky pod nohy viac polien, nestratili nič zo svojej bojovnosti a snažili sa ľuďom ukázať, že spoločnými silami dokážeme zatlačiť aj na vládu aby urobila systematické opatrenia. Záujem o generálny štrajk, ktorý by veci urýchlil však nebol dostatočný. Vo Francúzsku stačí maličkosť a ľudia sú v uliciach. Takmer všade v okolitých krajinách považujú zamestnanci za samozrejmosť a za svoju základnú silu byť v odboroch. Na Slovensku sú radšej ticho a individuálne sa boja o svoje pracovné miesta. Na Slovensku majú problém aj dlhoroční zamestnanci orientovať sa vo svojej výplatnej páske, alebo sa zaujímať o zmeny v zákonníku práce.

Priatelia, skôr, ako vás nahnevá tabuľka priemerných platov v zahraničí, uvedomte si, že všetci si zaslúžime dôstojnú mzdu pre dôstojný život. Musíme však pre to byť ochotní niečo urobiť a postaviť sa jeden za druhého. Aj voči vlastným zamestnávateľom, aj voči zamestnávateľským zväzom a aj voči vláde.